See uinunut on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "uinunut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinunut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinunutta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinunein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinunuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinunuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinunuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinunuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinunuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinunuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past active participle"
},
"expansion": "uinunut",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "uinun",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-kuollut"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kuollut-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "uinua"
}
],
"glosses": [
"past active participle of uinua"
],
"id": "en-uinunut-fi-verb-Z66vY~vD",
"links": [
[
"uinua",
"uinua#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"past"
]
}
],
"word": "uinunut"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "uinunut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinunut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinunutta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinunein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "47/kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinunuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinunuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinunuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinunuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kuollut",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uinuneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinunuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinunuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uinuneettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uinuneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "uinuneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past active participle"
},
"expansion": "uinunut",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "uinun",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-kuollut"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kuollut-type nominals",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish past active participles",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "uinua"
}
],
"glosses": [
"past active participle of uinua"
],
"links": [
[
"uinua",
"uinua#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"past"
]
}
],
"word": "uinunut"
}
Download raw JSONL data for uinunut meaning in All languages combined (20.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.